Haberler

Kayı Gayrimenkul Güncel Haberler

Gayrimenkul Sertifikası Nedir? Gayrimenkul Sertifikası Hakkında Bilmedikleriniz

132201
Gayrimenkul sertifikası nedir? Son günlerde sıkça konuşulan Gayrimenkul Sertifikasını sizler için derledik. 

Gayrimenkul Sertifikası nedir ?

Gayrimenkul sertifikası belirli bir gayrimenkul projesini gerçekleştirmeyi üstlenenler tarafından inşa edilecek veya edilmekte olan gayrimenkul projelerinin finansmanında kullanılmak üzere ihraç edilen menkul kıymetlerdir. Daha basit dilde anlatmak gerekirse; vatandaşların devlet güvencesinde işlem gören konut projelerinden metrekare bazında hisse satın alabilmesidir.

 

Gayrimenkul Sertifikası nasıl ihraç edilir?

Gayrimenkul sertifikası nominal değerleri eşit ve hamiline yazılı olarak ihraç edilir.

 

Gayrimenkul Sertifikası’nda nasıl bir garantörlük var?

Gayrimenkul sertifikası ihraç edenlerin edimlerinin ve bu edimlerin yerine getrilmemesi halinde ortaya çıkacak cezai şartların bir banka tarafından garanti edilmesi zorunludur. sertifika ihracı karşılığında elde edilen para banka tarafından açılan özel bir hesapta toplanır ve bu para vekilin özen borcu çerçevesinde bankaca gelir elde edilecek şekilde ihraçcı adına değerlendirilir.

 

Gayrimenkul Sertifikası paraya çevrilebilir mi?

Gayrimenkul sertifikasına sahip olan bireyler ellerinde yeterli sayıda sertifika var ise proje tamamlandığında hisse oranına göre daire sahibi olabilirler. Ellerinde yeterli hisse olmayanlar veya daire almak istemeyenler ise izahname ile ilan edilen oranda faiziyle birlikte parasını alabilecekler.

 

emlaklobisi.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir